Napotki psihologov za obvladovanje strahu in stresa zaradi koronavirusa

datum: 17.03.2020

Trenutna epidemiološka situacija je resen zdravstveni problem, vendar ne smete dovoliti, da zaskrbljenost v zvezi s tem povsem prevzame kontrolo nad vašim življenjem. Za obvladovanje tesnobe in zaskrbljenosti si lahko pomagamo na različne in preproste načine. Imejte v mislih, da je trenutna situacija težka, vendar bo minila.

Popolnoma naravno je, da v teh dneh doživljamo različna čustva, občutke in misli, ki so povezana s trenutno epidemiološko situacijo z virusom COVID-19. Ljudi nas je običajno strah neznanega ali nečesa, kar ne moremo nadzorovati. V naslednjih dneh lahko izkusite strah, tesnobo, nezaupanje, nemoč ali zaskrbljenost. Morda povečano razdražljivost ali jezo, ob tem pa tudi napetost v telesu.

žalost, depresija

KAKO SI LAHKO POMAGAMO, ČE OBČUTIMO ZASKRBLJENOST?

• Socialne stike vzdržujmo preko novih tehnologij (telefon, socialna omrežja, elektronska pošta, Viber, Skype) in svoje strahove delimo z ljudmi, ki jim zaupamo.

• Že osnovna skrb za zdrav način življenja je eden od korakov, s katerim lahko izboljšamo svoje telesno in psihično počutje (zdravo prehranjevanje, telesna aktivnost, dovolj spanca).

• Za sprostitev izberimo aktivnosti, ob katerih se počutimo prijetno in niso škodljive za naše zdravje (branje knjige, meditacija, poslušanje glasbe).

• Kljub temu, da se je ritem življenja večine ljudi v teh dneh spremenil, poskušajmo uvesti vsakodnevno rutino, ki nam bo vrnila občutek predvidljivosti in nadzora.

• Pomislimo na dejavnosti, ki so nam v preteklosti pomagale ob težkih življenjskih situacijah, in jih ponovno uporabimo.

• Ostanimo informirani, vendar informacije obvladujmo, tako da:

• se pri iskanju informacij opirajmo na zanesljive vire (Ministrstvo za zdravje, NIJZ, WHO);

• čas, namenjen iskanju informacij, omejimo le na del dneva;

• zmanjšajmo izpostavljenost medijskim vsebinam, ki nas še dodatno vznemirjajo.

• Ob pojavu negativnih misli (strah pred okužbo sebe in svojih bližnjih, strah pred simptomi, strah pred ekonomskimi posledicami trenutne situacije) aktivno ukrepajmo:

• Ob takih mislih se pogosto spontano pojavijo tudi telesni odzivi (plitvo dihanje, pospešeno bitje srca, napetost v mišicah, znojenje, glavobol), ki so popolnoma nenevarni in izzvenijo ob umiritvi misli.

• Ob pojavu negativnih misli lahko svojo pozornost preusmerimo na dražljaje iz zunanjega okolja, ki nam nudijo prijetne občutke.

• Lahko pa jih umirimo tudi tako, da poskušamo trenutno situacijo oceniti čim bolj realno, na prihodnost poskušajmo gledati čim manj katastrofično.

• Poskušajmo se raje osredotočiti na stvari, na katere imamo vpliv, kot pa na tiste, ki so izven našega nadzora.

• Zaznajmo in sprejmimo čustva, ki jih čutimo, ter jih izrazimo na primeren način.

• Bodimo strpni, pomislimo tudi na druge, predvsem na ranljive skupine prebivalstva, in kako jim lahko pomagamo na način, da ne ogrozimo svojega zdravja.

stiki na daljavo-koronavirus

Za podatke o ustreznih oblikah pomoči ali samo za podporo in pogovor se lahko obrnete tudi na nacionalne telefone za pomoč v stiski:

• Klic v duševni stiski:  01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).

• Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24 ur/na dan, vsak dan). Klic je brezplačen.

• TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.

Pomoč lahko poiščete tudi na internetnih straneh:

• #tosemjaz – spletni portal namenjen otrokom in mladostnikom www.tosemjaz.net.

• Med.Over.Net – spletni portal na temo zdravja, duševnega zdravja in drugih področjih www.med.over.net.

• NeBojSe – spletni portal Društva za pomoč osebam z depresijo in anksioznimi motnjami DAM www.nebojse.si

• Spletna postaja za razumevanje samomora in pomoči, ki je na voljo. www.zivziv.si

Center za duševno zdravje odraslih ZD Nova Gorica